Αναβάθμιση δικτύου ασύρματης πρόσβασης στις Φοιτητικές Εστίες του ΑΠΘ

Ολοκληρώθηκε η αναβάθμιση της κάλυψης και της ταχύτητας πρόσβασης του δικτύου ασύρματης πρόσβασης και στις τέσσερις Φοιτητικές Εστίες του ΑΠΘ. 89 πεπαλαιωμένα σημεία ασύρματης πρόσβασης (wireless access points), αντικαταστάθηκαν από 320 access points τελευταίας τεχνολογίας. Τα νέα access points υποστηρίζουν και το πρωτόκολλο IEEE 802.11ax, γνωστό ως WiFi 6, προσφέροντας στις συμβατές συσκευές χρηστών ιδιαίτερα υψηλές ταχύτητες σύνδεσης, χαμηλότερη καθυστέρηση και καλύτερη ποιότητα σύνδεσης.

Για τη διασύνδεση των νέων access points, στα κτίρια των τεσσάρων Φοιτητικών Εστιών, αναβαθμίστηκαν οι 4 υφιστάμενοι κόμβοι του δικτύου πρόσβασης με την αντικατάσταση των switches με νεότερα, υψηλότερων τεχνικών προδιαγραφών, και δημιουργήθηκαν επιπλέον 3 νέοι κόμβοι.

Επίσης είναι σε εξέλιξη από τον Σεπτέμβριο του 2023 η αναβάθμιση του δικτύου ασύρματης πρόσβασης στα κτίρια του κεντρικού campus του ΑΠΘ και αναμένεται να ολοκληρωθεί μέσα στο πρώτο εξάμηνο του 2024.

Το έργο υλοποιείται στο πλαίσιο της πράξης ΗΦΑΙΣΤΟΣ.

Το Κέντρο Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης συνεχίζει την προσπάθειά του για συνεχή αναβάθμιση των δικτυακών υποδομών και υπηρεσιών.